Z duchem czasu – iPad Pro w redakcji
Jakiś czas temu firma Cortland sprezentowała nam tablet graficzny – iPad’a Pro produkcji firmy Apple. Choć nasz zespół redakcyjny raczej ostrożnie podchodzi do nowości technicznych, to w tym przypadku cała redakcja podziela zdanie działu kreacji – to urządzenie to przydatne narzędzie.
Tekst: Dexter Wols
Jak to się zaczęło.
Uwaga! – zaczęło się pod koniec XIX wieku.
Tak, to wtedy Amerykanin Elisha Gray opatentował urządzenie do przesyłania na odległość pisma odręcznego i to właśnie rok 1888 należy uznać za początek historii tabletów. Co ciekawe, do wprowadzenia pisma, które później można było przesłać, służył rysik przypominający ołówek.
Kolejnym sporym krokiem w drodze do upowszechnienia na początku XXI wieku znanych nam dziś tabletów było skonstruowanie i opatentowanie w roku 1942 ekranu dotykowego.
Przez wiele lat próbowano stosować kolejne pomysły i rozwiązania do różnych celów, o tabletach pisano w książkach i pokazywano je w filmach science fiction. Już w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia ogólnie dostępne były mini komputery, elektroniczne notatniki z ekranami dotykowymi. Cały czas jednak sprzęt ten nie trafiał do serc i portfeli odbiorców – był toporny, średnio wygodny, mało funkcjonalny i bardzo drogi. Próbowało wielu gigantów z branży IT: Fujitsu, Compaq, Microsoft, Nokia i inni. Nadal bez spektakularnych sukcesów…
Powrót tabletów
W 2010 roku Steve Jobs zaprezentował iPad’a pierwszej generacji. Wprawdzie już kilka lat wcześniej pojawiły się iPhone i iPod’y z ekranami dotykowymi, jednak w tym tekście skupiam się na tabletach.
Za sprawą perfekcyjnego wyczucia i marketingowej sprawności szefa Apple urządzenie okazało się być sukcesem. W kolejnych latach wypuszczano kolejne odsłony iPad’ów. Każdy kolejny był szybszy, lżejszy, cieńszy, miał ekran lepszej jakości i lepszą baterię. Nie zmieniało się jednak wiele w zakresie przeznaczenia tego sprzętu – służył on gównie do wygodnego serfowania po internecie.
I tu nadszedł moment, aby powiedzieć kilka słów o iPad’zie Pro.
iPad PRO
Pod koniec 2015 roku Apple zaprezentował nową linię tabletów – powstał iPad Pro 1 generacji. Tym razem urządzenia trafić miały w ręce profesjonalistów zwiększając tym samy rynek odbiorców, który w przypadku standardowych iPad’ów ograniczył się właściwie wyłącznie do odbiorców indywidualnych. Choć urządzenie, podobnie jak w przypadku każdego kolejnego modelu, otrzymało znacząco wyższe parametry, to nie one były dla nas kluczowe.
iPad Pro kompletny jest dopiero z Apple Pencil. To elektroniczny ołówek, który pozwala zamienić tablet w elektroniczna pracownie plastyczną.
Nasze wrażenia
iPad trafił najpierw w ręce Naczelnego, który docenił przede wszystkim szybkość i płynność działania, niezawodność i wielkość ekranu. Narzekał on jednak, że w porównaniu do jego 9-cio calowego iPada nie Pro, bateria w Pro trzyma nieco zbyt krótko. Krótko? Z 12-to calowym ekranem? Ale już taka rola szefa, nie łatwo mu dogodzić 😉
Ponieważ jednak praca Naczelnego sprowadza się głównie do tekstów, tabelek i wykresów, postanowiliśmy nie opierać swojej oceny na jego zdaniu i tablet wraz z elektronicznym ołówkiem powędrował do grafików.
Wszyscy graficy zgodnie orzekli, że jest to narzędzie, które każda osoba zawodowo związana z ilustracją i grafiką komputerową powinna mieć wśród swoich narzędzi. Choć cena w okolicach 5.000 zł nie jest niska, to znając możliwości iPada Pro i planując jego profesjonalne wykorzystanie, zdecydowanie warto przeznaczyć ją na zakup.
Do czego wykorzystujemy iPada Pro
Przede wszystkim do przygotowywania ilustracji, infografik itp.
Dokładność i możliwości Apple Pencil w parze z iPadem Pro, w połączeniu z dostępnymi aplikacjami czynią z tego urządzenia autonomiczne środowisko do ilustrowania artykułów czy prezentacji. Jeśli od dzieła, które ma powstać, nie oczekujemy, że będzie miało ono formę analogową, iPad Pro + Apple Pencil w 100% wyeliminują konieczność używania kartki, ołówka, a nawet Photoshopa. To w jaki sposób aplikacje symulują strukturę papieru, sposób zachowania farb, czy reakcję pędzla na układ ręki podczas malowania, niemal perfekcyjnie odwzorowuje techniki analogowe i przekona większość odbiorców, że obraz powstał przy użyciu tradycyjnych narzędzi.
iPad Pro to narzędzie dla każdego zdigitalizowanego artysty.
Chciałbym podkreślić, że urządzenie ma wiele innych zastosowań, niż tylko rysowania z użyciem Apple Pencil. Jednak nam zdecydowanie do gustu przypadła ta część jego funkcjonalności i ją właśnie uznajemy za najważniejszą zaletę i cechę iPada Pro.
Główne zalety wg działu kreacji {slow}
- Apple Pencil
- Wielkość ekranu
- Precyzja elektronicznego ołówka
- Płynność działania
- Jakość dźwięku jak na urządzenie tej wielkości
Główne wady wg naczelnego
- Wysoka cena
- Zbyt krótki czas pracy na baterii
Z duchem czasu – iPad Pro w redakcji