pachnidło

Pachnidło

Pachnidło z powodzeniem łączy wątki mrocznego thrillera i misterną rekonstrukcję XVIII-wiecznych realiów. Dzieło Toma Tykwera, twórcy Biegnij Lola biegnij i Nieba, to opowieść o nieuchwytnym mordercy obdarzonym genialnym węchem. Ta wystawna superprodukcja zawiera jedną z najodważniejszych scen w historii kina – zbiorową orgię tłumów odurzonych tytułowym pachnidłem – zapachem, stworzonym przez głównego bohatera.

Ocena {slow}: na 10

Kiedy w 1985 roku Patrick Süskind napisał powieść „Pachnidło”, Europa oszalała na punkcie tej historii. Książka przez dziewięć lat znajdowała się w ścisłej czołówce bestsellerów i została przetłumaczona na 46 języków. Dotychczas na całym świecie sprzedało się ponad 16 milionów egzemplarzy (w Polsce wydano ją już sześciokrotnie).

Wydawniczy bestseller kusił wielu filmowców, ale Patrick Süskind długo nie chciał się zgodzić na ekranizację. Dopiero niemiecki producent, Berndt Eichinger zdołał przekonać pisarza do zmiany decyzji. Eichinger, autor sukcesu Imienia róży i filmowej rekonstrukcji ostatnich dni Hitlera – Upadku, dobrze wiedział, że odtworzenie na ekranie zmysłowej wizji Süskinda wymaga ogromnych środków i niezwykłego rozmachu. Budżet, który wyniósł 50 milionów euro sprawił, że Pachnidło jest najdroższą europejską produkcją roku 2006 i najdroższą produkcją w historii całej niemieckiej kinematografii.

O prawa do sfilmowania Pachnidła ubiegali się tak uznani reżyserzy jak Martin Scorsese, Tim Burton, Miloš Forman, Ridley Scott a swego czasu nawet sam Stanley Kubrick. Ekranizację bestselleru Süskinda ostatecznie powierzono jednemu z najciekawszych europejskich twórców młodego pokolenia – Tomowi Tykwerowi, który swoimi dotychczasowymi filmami, m.in. Biegnij Lola biegnij i Niebo – udowodnił, że umie połączyć europejską jakość z niezwykłym nowatorstwem wizji.

Choć o rolę obdarzonego genialnym węchem mordercy zabiegali Johnny Depp, Leonardo DiCaprio i Orlando Bloom, reżyser poszukiwał do głównej roli debiutanta, którego twarz nie kojarzyłaby się z hollywoodzkimi produkcjami. Ostatecznie jego wybór padł na Bena Whishawa, który zasłynął z ról Hamleta w londyńskim teatrze Old Vic i Keitha Richardsa, legendarnego gitarzysty Rolling Stones, w filmie Stoned.

Wszystkie starania, aby uczynić z Pachnidła najbardziej prestiżową produkcję tego sezonu opłaciły się z nawiązką. Weekend otwarcia w czterech krajach europejskich przyniósł ponad 15 milionów dolarów zysku. Do tej pory film zarobił ponad 60 milionów dolarów. Nieczęsto się zdarza, aby europejski film wyparł z box office’ ów hollywoodzką superprodukcję – Pachnidłu się to udało. Film Tykwera już w pierwszym weekendzie strącił z pierwszego miejsca europejskiego box office’u Piratów z Karaibów: Skrzynię umarlaka, który okupował tą pozycję przez długie tygodnie. Lokalne premiery filmu Tykwera również stają się prawdziwymi wydarzeniami. W Rosji w pierwszym weekendzie Pachnidło zarobiło ponad 3 miliony dolarów i zdyskontowało między innymi wynik otwarcia Kodu da Vinci.

Pachnidło: Historia mordercy

tytuł oryginalny: Perfume: The Story of a Murderer
reżyseria: Tom Tykwer
gatunek: Dramat, Thriller
produkcja: Francja, Hiszpania, Niemcy
premiera na Świecie: 7 września 2006
premiera w Polsce: 12 stycznia 2007
scenariusz: Andrew Birkin, Bernd Eichinger, Tom Tykwer (na podstawie powieści Patricka Süskinda)
zdjęcia: Frank Griebe
muzyka: Tom Tykwer, Johnny Klimek, Reinhold Heil
montaż: Alexander Berner
scenografia: Uli Hanisch
aktorzy: Ben Whishaw, Dustin Hoffman, Alan Rockman, Rachel Hurd-Wood, Alvaro Roque, Michael Smiley, Karoline Herfurth, Birgit Minichmayr, David Calder, Simon Chandler, Sian Thomas, Corinna Harfouch, Paul Berrondo, Timothy Davies, Sam Douglas, John Hurt

Tekst: gutekfilm.pl

Pachnidło

Reklama B1

Zmieniaj świat wspólnie z nami

Dobre dziennikarstwo, wartościowe treści, rzetelne i sprawdzone informacje.
Tworzymy przestrzeń ludzi świadomych.

Wszystkie artykuły dostępne są bezpłatnie.
Abyśmy mogli rozwijać tą stronę, potrzebujemy Twojego wsparcia.