Tarasiewicz

Urszula Tarasiewicz

Urszula Tarasiewicz Nowe Legendy Miejskie

Praga, prawobrzeżna część Warszawy, przed rokiem 1791 była oddzielnym miastem.

Zdjęcia: Urszula Tarasiewicz
Źródło: www.ulatara.com

Praga, kochana i nienawidzona, kolebka wielu ciekawych artystycznych projektów. Coraz częściej doceniana jako miejsce z wyjątkowym, niepowtarzalnym klimatem, kolorytem, historią, ciekawymi ludźmi. Odkrywana na nowo.

Zdjęcia Nowe Legendy Miejskie powstały przy okazji większego projektu prowadzonego przez Fundację Moma Film. To cykl działań, w ramach których dzieci z najuboższych praskich rodzin brały udział w warsztatach kreatywnych. Ich opowiadania stały się kanwą do filmów z ich udziałem.

Urszula Tarasiewicz biorąc udział w tym projekcie stworzyła niesamowity cykl zdjęć – nie był to zapis z planu filmowego ale autonomiczny projekt.

TarasiewiczTarasiewiczTarasiewiczTarasiewiczTarasiewiczTarasiewiczTarasiewiczTarasiewiczTarasiewicz


Urszula Tarasiewicz (ur. 1975) – fotograf i organizator wydarzeń fotograficznych. Studiowała w Szkole Filmowej w Łodzi.

„Fotografuję analogowo, obserwując przestrzeń szukam kontrastów pomiędzy ludźmi a ich otoczeniem. Pozwalam moim bohaterom odgrywać ich role, nie nazywam ich tożsamości. Poprzez kilka rekwizytów zmieniam konteksty w zdjęciu. Dokumentuje moje otoczenie dokładając do niego moje wrażenia i historie.”

Jako fotograf, zaczęła dyplomem zrealizowanym pod kierunkiem prof. W. Prażmowskiego. Wykorzystała w nim zapomnianą konwencję fototapety. Żyje i pracuje w Polsce i Norwegii. Tam też zdobywała doświadczenie zawodowe na planach filmowych.

Tarasiewicz jako dokumentalistka jest wrażliwym obserwatorem otoczenia, w zdjęciach nobilituje elementy absurdalne i marginalne. Życie w industrialnej Łodzi wpłynęło na jej poszukiwania piękna w kiczu, koloru w szarościach i szczęścia w ludziach, którzy go nie mają. Fotografuje prosto, surowo, ascetycznie. Zapisuje na negatywie momenty, które są znakiem swojego czasu i bez upiększeń opisują otoczenie. Kiedy fotografuje ludzi, pozwala im odgrywać wymyślone role, nie tworzy portretów psychologicznych, a zachęca do kreowania sytuacji na potrzebę chwili.

Urszula Tarasiewicz

Reklama B1

Zmieniaj świat wspólnie z nami

Dobre dziennikarstwo, wartościowe treści, rzetelne i sprawdzone informacje.
Tworzymy przestrzeń ludzi świadomych.

Wszystkie artykuły dostępne są bezpłatnie.
Abyśmy mogli rozwijać tą stronę, potrzebujemy Twojego wsparcia.