Tarasiewicz
Reklama B1

Zmieniaj świat wspólnie z nami

Dobre dziennikarstwo, wartościowe treści, rzetelne i sprawdzone informacje.
Tworzymy przestrzeń ludzi świadomych.

Wszystkie artykuły dostępne są bezpłatnie.
Abyśmy mogli rozwijać tą stronę, potrzebujemy Twojego wsparcia.

Urszula Tarasiewicz

Urszula Tarasiewicz Nowe Legendy Miejskie

Praga, prawobrzeżna część Warszawy, przed rokiem 1791 była oddzielnym miastem.

Zdjęcia: Urszula Tarasiewicz
Źródło: www.ulatara.com

Praga, kochana i nienawidzona, kolebka wielu ciekawych artystycznych projektów. Coraz częściej doceniana jako miejsce z wyjątkowym, niepowtarzalnym klimatem, kolorytem, historią, ciekawymi ludźmi. Odkrywana na nowo.

Zdjęcia Nowe Legendy Miejskie powstały przy okazji większego projektu prowadzonego przez Fundację Moma Film. To cykl działań, w ramach których dzieci z najuboższych praskich rodzin brały udział w warsztatach kreatywnych. Ich opowiadania stały się kanwą do filmów z ich udziałem.

Urszula Tarasiewicz biorąc udział w tym projekcie stworzyła niesamowity cykl zdjęć – nie był to zapis z planu filmowego ale autonomiczny projekt.

TarasiewiczTarasiewiczTarasiewiczTarasiewiczTarasiewiczTarasiewiczTarasiewiczTarasiewiczTarasiewicz


Urszula Tarasiewicz (ur. 1975) – fotograf i organizator wydarzeń fotograficznych. Studiowała w Szkole Filmowej w Łodzi.

„Fotografuję analogowo, obserwując przestrzeń szukam kontrastów pomiędzy ludźmi a ich otoczeniem. Pozwalam moim bohaterom odgrywać ich role, nie nazywam ich tożsamości. Poprzez kilka rekwizytów zmieniam konteksty w zdjęciu. Dokumentuje moje otoczenie dokładając do niego moje wrażenia i historie.”

Jako fotograf, zaczęła dyplomem zrealizowanym pod kierunkiem prof. W. Prażmowskiego. Wykorzystała w nim zapomnianą konwencję fototapety. Żyje i pracuje w Polsce i Norwegii. Tam też zdobywała doświadczenie zawodowe na planach filmowych.

Tarasiewicz jako dokumentalistka jest wrażliwym obserwatorem otoczenia, w zdjęciach nobilituje elementy absurdalne i marginalne. Życie w industrialnej Łodzi wpłynęło na jej poszukiwania piękna w kiczu, koloru w szarościach i szczęścia w ludziach, którzy go nie mają. Fotografuje prosto, surowo, ascetycznie. Zapisuje na negatywie momenty, które są znakiem swojego czasu i bez upiększeń opisują otoczenie. Kiedy fotografuje ludzi, pozwala im odgrywać wymyślone role, nie tworzy portretów psychologicznych, a zachęca do kreowania sytuacji na potrzebę chwili.

Urszula Tarasiewicz

Reklama B3

Zgłoś się do TBPI 2020 | YOUNG!

Opublikuj swoje prace w The Best Polish Illustrators!
Zdobądź stypendium za projekt okładki TBPI 2020 | YOUNG