10 kroków do SLOW
Carl Honoré przygotował dla {slow} listę kilku podstawowych zasad, na które warto zwrócić uwagę aby czerpać z życia zdecydowanie więcej.
Tekst: Carl Honoré
Tłumaczenie: Paweł Józefacki
10 kroków do SLOW
-
Ignoruj swój kalendarz.
Nic nie napędza tempa naszego życia tak jak harmonogram wypchany po brzegi. Zamiast poddawać się pokusie robienia coraz więcej i więcej, spróbuj robić mniej. W sezonie wakacyjnym zredukuj czas spędzony na zakupach, usprawnij swoje plany społeczne, oglądaj mniej telewizji. Łagodzenie presji czasu zmniejsza pęd naszego życia i sprawia, że wszystkim potrafimy cieszyć się jeszcze bardziej.
-
Walcz ze swoim wewnętrznym „demonem prędkości”.
Jesteśmy ogarnięci obsesją szybkości i oszczędzania czasu tak bardzo, że nie potrafimy zwolnić. Następnym razem wykonując pospiesznie codzienne czynności, czy nawet otwierając prezenty, zatrzymaj się i zapytaj, czy naprawdę musisz pędzić tak szybko. Jeśli odpowiedź brzmi: „nie”, weź głęboki oddech i spowolnij. Przekonasz się, że można uzyskać więcej z życia i poczuć się spokojniejszym.
-
Znajdź powolne hobby.
Aktywności, takie jak wędkarstwo, ogrodnictwo, joga, czytanie czy malowanie mogą nauczyć Cię nawyku powolności, a nie jest to łatwe w naszym pędzącym świecie. Ale to właśnie jest ten pierwszy krok dla każdego, kto chciałby uciec z pułapki prędkości. Każdy dzień jest doskonałą okazją do doświadczenia tego, jak powolne hobby może determinować nasz wewnętrzny spokój.
-
Przestań ciągle sprawdzać zegarek.
Staraj się być mniej neurotyczny w stosunku do czasu. Pomyśl o czasie nie jak o tyranie, którego należy się obawiać, ale jak o pozytywnym elemencie naszego życia. Schowaj zegarek podczas wakacji. Być może zaczniesz czuć się do niego mniej przywiązany. Uświadom sobie, że stare powiedzenie „czas to pieniądz” nie zawsze działa: nie możesz zaoszczędzić czasu na deszczowy dzień w taki sam sposób, w jaki możesz zaoszczędzić monety w skarbonce. Pamiętaj, że najlepszym sposobem docenienia czasu jest unikanie prędkości.
-
Odkryj na nowo radość jedzenia.
Towarzyskie posiłki z przyjaciółmi i rodziną mogą być zabawne, zdrowe i relaksujące. Jedz posiłki przy stole zamiast na kolanach przed telewizorem.
-
Wybierz się na spacer.
Spacery (nie mam tu na myśli przemieszczania się od celu do celu) są doskonałym sposobem na to, by połączyć się z naturą, innymi ludźmi i z samym sobą. To również dobre ćwiczenie. Następnym razem, gdy będziesz chciał wskoczyć do samochodu na krótką wycieczkę, idź pieszo. Wybierz się na spacer do parku lub pozwiedzaj okolicę. Twoje ciało i dusza będą Ci wdzięczne.
-
Medytuj.
Medytacja staje się coraz popularniejsza. Dziesięć milionów Amerykanów ćwiczy regularnie, a pokoje do medytacji pojawiają się wszędzie: na lotniskach, w szkołach, w więzieniach, w szpitalach, a nawet w biurach. Medytacja uspokaja umysł i ciało. Nie musisz uczestniczyć w wymyślnych wyjazdach, żeby się jej nauczyć. Każdy może zacząć medytować już dzisiaj za pomocą kilku podstawowych technik. Możesz spróbować uciec od codziennego szaleństwa, siedząc w cichym pokoju przez 15 minut i oddychając powoli z zamkniętymi oczami.
-
Rozważ alternatywne podejście do zdrowia.
Obecnie około połowa populacji Ameryki Północnej szuka opieki zdrowotnej poza głównym nurtem systemu, a tym samym czerpie korzyści z holistycznych tradycji leczniczych, takich jak masaż, akupunktura i reiki.
-
Organizuj wakacje w stylu slow.
Wybierz miejsce, w którym celebruje się powolność. Oficjalne miasta slow posiadają więcej przestrzeni dla pieszych i rowerzystów oraz zachęcają rolników do bezpośredniej sprzedaży ich produktów. Spaceruj po ulicach wolnych od samochodów, próbuj lokalnego wina i sera, spędzaj czas w restauracji z partnerem lub rodziną.
-
Wyłącz to.
Znajdź chwilę na wyłączenie urządzeń elektronicznych, które utrudniają Ci skupienie. W okresie wakacyjnym, zarezerwuj sobie kilka godzin bez komputera, e-maila, telefonu komórkowego, telewizji czy tabletu.
Twoje urządzenia muszą się ładować, więc Ty możesz zrobić to samo.
Daj sobie swobodę, odłącz się, bądź slow.
10 kroków do SLOW