Wojciech Fangor

Wojciech Fangor

Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość, że 25 października 2015 roku odszedł od nas Wojciech Fangor. Wybitny malarz, grafik, plakacista, rzeźbiarz i pedagog, laureat Nagrody im. Jana Cybisa w 2014 roku, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Retrospektywna wystawa, która odbędzie się w listopadzie w Domu Artysty Plastyka, niech będzie hołdem dla Jego pamięci.

Wojciech Fangor (ur. 15 listopada 1922, zm. 25 października 2015)

Od kilku miesięcy Związek Polskich Artystów Plastyków, we współpracy z Wojciechem Fangorem, prowadził prace nad wystawą prac artysty. Będzie to podróż przez dorobek twórczości Mistrza. Zaprezentowane zostaną zarówno wczesne dzieła malowane w stylu realistycznym, jak i późniejsze, związane z realizmem socjalistycznym, aż po obrazy „bezkrawędziowe” i „telewizyjne”.

Bardzo zasmuciła nas informacja o śmierci artysty. Wystawa w Domu Artysty Plastyka będzie ostatnią planowaną i organizowaną jeszcze za Jego życia. Podczas uroczystego wernisażu miało się odbyć wręczenie nagrody im. Cybisa za rok 2014. „Fangor był tym faktem zaskoczony i zarazem bardzo uszczęśliwiony” – mówi Aga Pietrzykowska – Dyrektor Biura Wystaw.

W malarstwie ważny jest słuch kolorystyczny, jest tym, czym słuch absolutny w muzyce. Niektórzy potrafią doskonale identyfikować nawet złożone barwy, wiedzą z czego składa się kolor, jak go odtworzyć, co zrobić, by współbrzmiał, jak wykorzystać kontrast. Malowanie to operowanie kolorem, zawsze jest oparte o jakiś pretekst, temat…
Wojciech Fangor

Wojciech Fangor był jednym z najważniejszych artystów XX wieku. Wybitny malarz, grafik, plakacista, rzeźbiarz i pedagog; współtwórca polskiej szkoły plakatu. Zasłynął dzięki wielkoformatowym obrazom z kręgami i falami, uznanym za symbole sztuki optycznej. Jako jedyny Polak miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.

Należy do grona artystów, którzy wywarli wielki wpływ na kształt polskiej sztuki po drugiej wojnie światowej. Artysta w 2007 roku opracował projekt końcowego wystroju siedmiu stacji II linii metra w Warszawie. W ten sposób powstała największa na świecie podziemna galeria op-artu.

Wojciech Fangor został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – nadawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski – przyznawanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W roku 2014 otrzymał także Nagrodę im. Jana Cybisa – najstarsze i najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie sztuk plastycznych w Polsce. Od 1973 roku nagroda trafia do najważniejszych polskich twórców, których malarstwo cechuje oryginalność i indywidualizm; jest przyznawana za całokształt twórczości malarskiej oraz zasługi pedagogiczne. Laureaci Nagrody im. Jana Cybisa to artyści, których dokonania obrazują przekrój najważniejszych tendencji i wpływów w polskim malarstwie współczesnym w ostatnim 40-leciu. Należą do nich m.in.: Tadeusz Dominik, Jacek Sempoliński, Stefan Gierowski, Jerzy Tchórzewski, Jan Lebenstein, Jan Tarasin, Jerzy Nowosielski, Stanisław Fijałkowski, Józef Czapski, Jan Dobkowski, Ryszard Winiarski, Leon Tarasewicz, Teresa Pągowska, Jarosław Modzelewski, Jan Berdyszak, Paweł Susid czy Jadwiga Sawicka.

Wystawa będzie czynna od 6 listopada do 15 grudnia 2015 r.
Oglądać ją można codziennie (poniedziałek – niedziela) w godz. od 11.00 do 19.00.
Galeria DAP, siedziba OW ZPAP, ul. Mazowiecka 11A, Warszawa.

W trakcie trwania wystawy organizowane będą wydarzenia towarzyszące, m.in. wykłady, warsztaty dla dzieci i dorosłych, oprowadzania kuratorskie. Aktualne informacje dotyczące wystawy dostępne są na stronie Okręgu Warszawskiego ZPAP oraz na Facebooku.

Związek Polskich Artystów Plastyków i redakcja magazynu {slow} łączą się w smutku z rodziną i przyjaciółmi zmarłego. Dziękujemy za nieprzecenione dziedzictwo, jakie pozostawił po sobie.

Wojciech Fangor

Reklama B1

Zmieniaj świat wspólnie z nami

Dobre dziennikarstwo, wartościowe treści, rzetelne i sprawdzone informacje.
Tworzymy przestrzeń ludzi świadomych.

Wszystkie artykuły dostępne są bezpłatnie.
Abyśmy mogli rozwijać tą stronę, potrzebujemy Twojego wsparcia.