Utopia
Przedmioty codziennego użytku wytwarzane przez Shakerów obrazowały ich sposób funkcjonowania. Do dziś zachwycają szczerością, finezją prostoty, organizacji, utylitaryzmem i prostolinijnością oraz wyczuwalnym oddaniem sprawie. Właśnie te elementy nadają im niezwykłej siły i charakteru, podkreślając jednocześnie wielkie nabożeństwo, jakie towarzyszyło tworzeniu wszelkich przedmiotów niezbędnych im do przetrwania, oraz rytualizm codziennych aktywności.
Zdjęcia: Charlie Schuck / ShakerDesignProject.com / Wykonane w Hancock Shaker Village
Choć wiedzę o radykalnej i konserwatywnej sekcie rodem z Anglii nadal można określić jako znikomą, to odwrócenie tego trendu staje się coraz bardziej prawdopodobne. Wielu przypisuje Shakerom miano pierwszych minimalistów, a przedmioty ich autorstwa inspirowały niezliczone rzesze modernistów, jak również współczesnych projektantów. Co ciekawe, dotąd publiczność nie miała zbyt dużo okazji, by móc bezpośrednio z nimi obcować. Bieżący stan rzeczy mogą zmienić takie przedsięwzięcia jak projekt Furnishing Utopia, który nie tylko pokazuje oryginalność sztuki Shakerów, ale przedstawia także ich sposób myślenia o codzienności.
Wraz z Hancock Shaker Village i Mt. Lebanon Shaker Museum przeprowadzono tygodniowe warsztaty w dwóch dawniej zamieszkanych przez Shakerów miejscach, w których wzięła udział grupa jedenastu międzynarodowych studiów projektowych (Studio Gorm, Tom Bonamici, Chris Specce, Gabriel Tan, Jonah Takagi, Zoe Mowat, Ladies & Gentlemen Studio, Darin Montgomery, Norm Architects, Studio Tolvanen, Hallgeir Homstvedt). Otrzymali oni dostęp do obszernego archiwum miejscowych obiektów, jak również możliwość podyskutowania z kuratorami muzeum. Zostali także zaproszeni do stworzenia takich projektów, które przekładałyby pomysłowość i estetykę Shakerów na nowoczesność współczesnych form wzornictwa.
Rezultaty tychże warsztatów zostały po raz pierwszy pokazane szerszemu audytorium w maju 2016 roku w formie wystawy Furnishing Utopia na Sight Unseen Offsite, jako części prestiżowego New York Design Week. Ekspozycja prezentowała nowe projekty w zestawieniu z przedmiotami wypożyczonymi z Hancock Shaker Village Museum. Prace przedstawiały od najmniejszych obiektów codziennego użytku, w postaci ścierek, świeczników, tac czy skrzynki na narzędzia, po duże meble będące nieodzowną częścią wyposażenia domostw, np. stoły, ławki oraz krzesła.
Połączenie przeszłości z teraźniejszością pozwoliło prześledzić, jak wielki wpływ Shakerzy wywarli na współczesny design i przestrzeń kultury użytkowej. Niesamowita fuzja pomysłowości z surowością ich wyrobów, charakterystyczną zresztą dla środowiska, które współtworzyli, dzisiaj odnajduje się w świetle skandynawskiego wzornictwa, bijąc rekordy popularności.
Gabriel Tan (www.gabriel-tan.com)
Gabriel Tan to projektant, na pomysły którego istnieje zapotrzebowanie na całym świecie. Dość powiedzieć, że godzi pracę w Singapurze, Barcelonie i Nowym Jorku. Jednak jego oczkiem w głowie jest Gabriel Tan Design. Współzałożyciel międzynarodowego projektu Outofstock. Gościnnie wykładał w Lasalle College Of Arts, a także na Uniwersytecie Stanu Oregon.
Studio Gorm (www.studiogorm.com)
Studio Gorm z siedzibą w Eugene w Stanie Oregon współtworzą John Arndt i Wonhee Arndt. Amerykańska para projektantów pod względem twórczym związana jest ze środowiskiem rzeźbiarskim praz rzemieślniczym. Oboje są profesorami oraz członkami założycielami Wydziału Wzornictwa Produktowego na Uniwersytecie Stanu Oregon, gdzie prowadzą badania mające na celu opracowanie współcześnie przydatnych przedmiotów.
Utopia