Pszczoły i miód
Do wytworzenia jednego kilograma miodu, pszczoły zbierają nektar średnio z 8 milionów kwiatów. Jedna pszczoła, przez całe swoje życie, gromadzi ilość nektaru pozwalającą wytworzyć jeden gram miodu. Tysiąc pszczół musi pracować przez całe życie, aby powstał jeden kilogram miodu.
Zdjęcia: Mleczko – Eskymaks, Plaster – Margo555, Wosk, Propolis i Pyłek pszczeli – Dmitriy Syechin (Fotolia.com)
Pyłek pszczeli
Wytwarzają go pszczoły, mieszając pyłek kwiatowy z niewielką ilością miodu, śliny i nektaru kwiatowego. Na tylnych odnóżach, w specjalnie przystosowanych do tego celu kieszonkach, formują niewielkie kulki, które od tej pory nazywamy właśnie pyłkiem pszczelim. Tak przygotowany ładunek trafia do ula, gdzie jest magazynowany, aby w okresie mniejszej obfitości pszczołom nie zabrakło pokarmu. Pyłek pszczeli uważany jest za jedną z najbardziej odżywczych substancji jakie istnieją. Uwaga! Miód powstaje z nektaru kwiatowego – nie z pyłku.
Mleczko
W ulu służy głównie jako ekskluzywny pokarm dla wybranych. Zaszczyt ten spotyka młode pszczoły (do 3. dnia życia) i królową po kres jej dni. Być może to dzięki jego właściwościom królowa żyje średnio 40 razy dłużej niż biedna zwykła zapracowana pszczółka. Warto pomyśleć o tym, komponując eliksir młodości. Ten niesamowity miks przeróżnych substancji uważany jest za najbardziej dobroczynny produkt pszczelej rodziny. Mleczko pszczele zawiera wiele witamin (B, C, D, E), aminokwasy, białka, wapń, żelazo, fosfor, krzem. Około 2/3 jego składu to woda.
Miód
Powstaje z nektaru kwiatowego lub spadzi. Jedna pszczoła, w ciągu swojego około miesięcznego życia, podczas którego 15 dni ciężko pracuje, wytwarza jeden gram miodu i aby tego dokonać, odwiedza około 7 tysięcy kwiatów, przelatując przy tym średnio 300 kilometrów. Jeśli uświadomić sobie, że 80% wszystkich roślin wykorzystywanych przez człowieka, zapylają właśnie pszczoły, i że to jedyne owady, które produkują pożywienie dla człowieka, nie można ich nie szanować. Oblizujcie dokładnie łyżeczkę po miodzie.
Wosk
Jest podstawowym budulcem plastrów w ulu. Pszczoły robotnice wytwarzają go z miodu i pyłku kwiatowego, które wcześniej zjadają. Aby wytworzyć 1 kg wosku, pszczoły zjeść muszą około 4 kg miodu. Jak wszystko, co dają nam pszczoły, także i wosk ma szerokie zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń: chorób skóry, kataru siennego, reumatyzmu, przyspiesza gojenie. Jest także składnikiem kosmetyków: głównie kremów, maści i pomadek.
Propolis
Aseptyczne właściwości czynią go barierą niemal niemożliwą do przebycia dla wszelkich drobnoustrojów. Pszczoły pokrywają nim większość gniazda blokując w ten sposób dostęp bakteriom, wirusom, grzybom i pierwotniakom. Powstaje dzięki separacji niektórych substancji z żywic pączków drzew, które w ten sposób chronią swoje kwiaty i młode pędy. Propolis ułatwia leczenie stanów zapalnych, likwiduje infekcje, reguluje ciśnienie i poziom wydzielania żółci, pomaga oczyszczać wątrobę, leczy wrzody żołądka, poprawia ogólną odporność organizmu.